Kartlı Geçiş Sistemleri

Kartlı Geçiş Sistemleri

Güvenlik, kuşkusuz hepimizi, iş yerlerimizi, bulunduğumuz ortamları ilgilendiren genel ve ortak terimlerimizden biridir. Neticede hepimizin kendi güvenliğimiz başta olmak üzere, bulunduğumuz ortamların, tanıdıklarımızın, aile bireylerimizin güvenliğinden emin olmak isteriz. Zira kendimizi güvende hissetmek, gün içerisinde gerçekleştireceğimiz bütün faaliyetlerin en başında gelir. Bir sabah güvenli bir ortamda uyanmak, yolda yürürken, işe giderken güvenliğimizden kaygı duymamak, gözle göremediğimiz, her zaman kontrol edemediğimiz aile fertleri, hanemiz, arabamız, hemen her şeyin güvende olduğunu bilmek bizleri gün içerisinde deşarj olur.

Güvenliğimizi sağlamak için yapabileceğimiz, tedbir alabileceğimiz şahsi bir hayli şey var. Anahtarlarımızı güvenli bir yere gizlemek, kapımızı kilitlemek, güvenli olduğunu bildiğimiz yolları kullanmak gibi. Yalnız ne kadar dikkatli ve ne kadar özenli olursak olalım, hepimizin biraz aklı karışık, hepimiz biraz dikkatsiz ve ne yazık ki biraz sorumsuz olabiliriz. Veya ne kadar dikkatli ve odaklı olursak olalım, her vakit her konuda yeterli olamayabiliriz. Bu noktada, yardıma ihtiyaç duyduğumuz o anda, bizlere yardımcı olabilecek analiz eder ararız ki sanırım bu noktada günümüz teknolojilerinin en büyük yardımcımız olduğunu belirtmeme gerek dahi yoktur.

Bu yazımızda bulunduğumuz, yaşadığımız mekanların güvenliklerinin sağlanması üzerine konuşacağız biraz. Nasıl yaparız da kapımızı kilitlemekten, eşyalarımızı güvenli yerlere gizlemekten daha fazlasını yapabiliriz, dışarıdan gelen tehditleri önleyebildiğimiz kadar içeriden gelebilecek tehditleri de önleyebilir miyiz gibi suallerin yanıtlarını bulacağız. Şimdi gelin adım adım ilerleyerek güvenlik ihtiyacı duyduğumuz alanları, bu alanlarda yaşadığımız güvenlik meselelerini ve bu meselelere kartlı geçiş sistemleriyle nasıl analiz eder getirilebilir, bunları inceleyelim.

Kartlı Geçiş Sistemleri Nedir?
Kartı geçiş sistemleri, tam olarak isminden da anlaşılacağı gibi, kart ve kart okuyucularının beraber çalıştığı, kartların kullanılarak müsaade şart olan noktalardan geçiş yapıldığı sistemlerdir. İzin gereken noktaları açacak olursak, iş yerlerine giriş yapmak isteyen işçiler, güvenlik altında tutulması gereken tehlikeli bulunduğu odaları kullanma yetkisi olan görevliler, apartman ve daire girişleri, okullar, hastaneler ve hem de metro, otobüs gibi toplu taşıma araçları için bu kartlı geçiş sistemleri kullanılmaktadır.

Kartlı Geçiş Sistemleri

Kartlı Geçiş Sistemleri

 

Bu kartların içerisinde bulunan manyetik bantlar, kart okuyuculara yaklaştırıldığında radyo dalgaları oluştururlar. Bu şekilde kart okuyucu ile etkileşir ve sistemden onay alırlar. Yalnız son senelerde manyetik bantlı kartların yaralanma vaziyetinde çalışmaması ve kopyalanabiliyor olması nedeniyle bu kartların kullanımı azalmıştır. Bunun yerine çok tabakalı, sistemle karşılıklı sinyal alışverişi yapan kart tasarımları yaygınlaşmaya başladı. Ayrı olarak kart kullanımının daha kolaylaştırılması emeliyle, anahtarlık tipi kartlar geliştirildi. Çoğumuzun apartman girişlerinde kullandığı, bir bozuk paradan daha büyük olmayan manyetik giriş kartları görebileceğimiz en yaygın tipte kartlı geçiş sistemleridir.

Kartlı Geçiş Sistemlerinin Kullanım Alanları
Kartlı geçiş sistemlerinin temel emeli, giriş ve çıkışların gerçekleştirildiği bölgelere yalnızca izin verilen kişilerin girmesini sağlamak ve bu girişleri kayıt ve kontrol altında tutmaktır. Bu mantık ile başlayarak kartlı geçiş sistemlerini aklımıza gelen her yerde kullanabiliriz.

  1. İşyerleri: Kartlı geçiş sistemleri iş yerlerine giriş yapmakta olan çalışanların giriş saatlerini, ansızın fazla kapı var ise hangi kapıdan giriş yaptıklarını, çıkış yaptıkları saatleri denetlemek emeliyle kullanılmakta. Bu arada bu çalışanların iş yeri içerisinde yalnızca yetkili oldukları bölümleri kullanabilmesi emeliyle da iş yerleri kartlı geçiş sistemleri ile donatılabilir. Örnek verecek olursak, iş yerlerinde bulunan bilgi işlem odaları, kasa ve evrak bölümleri veya tehlikeli kimyeviler bulunan özel odalar gibi yalnızca destur verilen kişilerin kullanması şart olan bölüm ve departmanlar kartla geçiş sistemleri ile kontrol edilebilir.
  2. Apartman Girişleri ve Asansör Kontrol Sistemleri: Bina girişlerinde yalnızca bina sakinlerinin girebilmesine olanak veren, apartman dışı satıcı veya yabancı kişilerin girmesini engelleyen kartla geçiş sistemleri kullanılabilir. Ayrı olarak bu kartlar apartman sakinlerinin asansör ile yalnızca yetkili oldukları yerlere (katlara ve bina girişine), çatı katı ve depo gibi alanlara erişimlerini engellemek için kullanılabilir. Ayrı olarak yanında ebeveyni olmayan çocukların asansörleri kullanamaması da çocuklar için güvenlik sağlar.
  3. Park Alanları: Park alanlarına kayıtlı bulunan araçların, park alanına giriş yetkileri, girişlerine ait bilgilerin kaydı gibi işlemler kartlı geçiş sistemleri ile sağlanabilir. Buna alternatif olarak plaka tanıma sistemleri de aynı işlemler için kullanılabilir.
  4. Okullar ve Diğer Eğitim Merkezleri: Okulların, üniversitelerin girişlerinde, yalnızca kayıtlı kişilerin okullara giriş yapması için kartlı geçiş sistemleri kullanılmaktadır. Bu arada bilgisayar odaları, okuma salonları gibi yerlerde de kartlı geçiş sistemleri kullanılarak hırsızlık, çalınma olaylarını önlenebilmekte.
  5. Toplu Taşıma ve Erişim: Toplu taşıma araçlarında, istasyon girişlerinde de kişilerin sahip oldukları kart ve kartlı geçiş sistemleri ile fiyatlandırmalar gerçekleştirilmektedir.

Kartlı geçiş sistemleri yeni tasarımlarıyla kopyalanamaz şekilde üretilebiliyor. Kopyalanamıyor olmaları bir yana, çalıntı kartların önüne de geçmek gerek tabi. Bunu içinse kartlı geçiş sistemleri yüz tanıma ve parmak izi tanıma gibi diğer güvenlik tedbirleri ile beraber kullanılabiliyor. Bu şekilde çalıntı kartların, düzmece kartların kullanımı engellenmiş oluyor.

Bir başka kullanımı ise, otomatik kilitleme ve kilit açma özelliklerine sahip olabiliyor kartlı geçiş sistemleri. İşyeri sahibisiniz ve işten erken çıkmak zorunda kaldınız. Kartlı geçiş sistemine kartınızı okutarak işyeri içerisinde bütün kapıları kilitleyebiliyorsunuz lakin o gün acele ile çıktınız ve kapıları kilitlemeyi unuttunuz. Bu vaziyetlerde kartlı geçiş sistemi belirtilmiş bir saatte bütün kapıları kendisi otomatik kilitleyebiliyor.

Ayrı olarak Akel Bilişim tüm sistemlerle entegre olarak sunduğu Kartlı Geçiş Sistemi sayfasını da inceleyebilirsiniz.

2021-03-01T11:55:28+03:00