DVR Sistemlerinde Kayıt Süresini Etkileyen Faktörler

DVR Sistemlerinde Kayıt Süresini Etkileyen Faktörler

DVR kayıt sisteminde, kayıt sürelerini etkileyen faktörler ve kayıt sürelerini uzatmak için gereken bilgiler.

Çözünürlük: 960H-720p-1080p çözünürlükler harddisk üzerinde fazla alan kaplarlar ve çözünürlük arttıkça kaydedilen fotoğrafın ve video boyutu artacağından harddiskte daha çok alan kaplayacaktır.

Saniyede Kaydedilen Fotoğraf Sayısı: Bir saniyede alınan fotoğraf sayısı kayıt müddetini etkileyen faktörlerden biridir. Fotoğraf sayısı arttıkça harddisk üzerinde daha çok alan kaplanacak ve toplam kayıt mühleti süresi azalacaktır.

Fotoğraf Kalitesi: Imaj içerisindeki piksellerin sayısı ve büyüklüğüyle alakalıdır. Birebir boyuttaki manzarada daha çok ya da daha az piksel olabilir. Tıpkı imajdaki bulunan piksel sayısı kaydedilen fotoğrafın harddisk üzerinde kapladığı meydanı tesirler.

Ortamdaki Hareketlilik: Kayıt cihazları aldığı fotoğraf üzerinde kayıt formatı (h264) sayesinde yalnızca değişen pikseller kaydeder böylelikle aktif bir tasarruf meydanı sağlar. Lakin kameranın gördüğü alan çok hareketli ise daha çok piksel değişeceğinden kaydedilecek olgu ölçüsü artacak bu da yekun kayıt müddetini azaltacaktır.

Kamera Tipi: Kayıt cihazında takılı olan hareketli CCTV kamera sayısı ne kadar ziyade ise yekun kayıt vadesi o kadar azalacaktır. Zira bu kameralar daima hareket halinde olduklarından değişen her kare münferit farklı kaydedilmelidir. Bu da kayıt vadesini azaltacaktır.

Manzarada Oluşan Parazitler: Imgede oluşan elektriksel dalgalanmalar ve parazitler değişen piksel sayısını etkileyeceğinden tekrar kayıt vadesi azalacaktır.

Bozuk Aydınlatma: Münhasıran floresan aydınlatmaların arızalanması ve “pırpır etme” diye tabir edilen dalgalanmaları, bu nahiyeyi gören kameralarda yeniden piksel değşikliklerine neden olacağından, kayıt müddeti azalacaktır.

2021-03-01T11:55:29+03:00