Çalışanların Verimliliğin Anahtarı

Çalışanların Verimliliğin Anahtarı

Teknoloji ağının gelişmesiyle çalışma koşulları da değişikliğe uğradı. Fabrika ve işletmelerde çalışanlar giriş ve çıkışlarda imza atıyorlardı. Günümüzde ise bilgisayar denetimli İşçi Devam Denetim Sistemi ile yapılmaktadır. PDKS Nedir denildiğinde İşçi Devam Denetim Sistemi olduğunu belirte biliriz. Kısaca PDKS olarak tanımlanır. Bu istem fabrikalarda ve işletmelerde yüklü olarak kullanılır.

Firmalar kendi çalışma metotlarına nazaran çalışanın olağan mesai, ziyade mesai, eksik çalışma üzere puantaj parametrelerini hesaplayan sisteme pdks ismi verilmektedir. Bu sistemin ana öğesi pdks yazılımıdır. Geçiş Denetim Sistemi Elemanları, işçi devam takip sistemi cihazları yani giriş çıkış terminalleridir. Bu sistem ofislerden fabrikalara, otellerden hastanelere geniş bir yelpazeyi kapsar. İşletmelere entegre edilmek üzere turnike sistemleri, pdks, kartlı geçiş, eks, işçi devam sistemi, parmak izi geçiş sistemi, yüz tanıma sistemi üzere çeşitliliklere sahiptir. PERIO PDKS kamu bölümünde kullanılmaktadır. Buradaki işgücü Kaybını minimuma düşürmek ve işçinin denetim ve takibini sağlar.

Bu istem hastaneler, Sıhhat Ocakları, belediyeler, Vilayet Şahsi Yönetimleri, Kaymakamlıklar, Vilayet Sıhhat Müdürlükler ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdüriyetleri üzere kurumlarda muvaffakiyetle kullanılmaktadır. PDKS Nedir gerekli yazılım ve donanımların kurulması ve işçilerin sisteme tanıtılmasıyla tasarrufa hazır hale gelir. Sistem aşağıda belirteceğim biçimde suram ve çalışma işleyişini gerçekleştirir. PDKS sisteminin konseyimi işletme giriş ve çıkış noktalarına yapılır. İşletme tarafından belirlenen bilgisayar ağına sevk edilir. Böylelikle PDKS donanımı ile PDKS arasında muhabere sağlanır. Sistem ile takip edilecek tüm işçinin tanıtımı ( parmak izi, iris, yüz vb) yapılır. Kartlı sistem mevcut ise işçiye kart dağıtımı yapılır. Bununla birlikte PDKS sistemi tasarrufa hazır hale gelir. PDKS, bordroya esas puantajın aktarılmasını ve çeşitli raporların elde edilmesini sağlar. Böylelikle bordro hazırlanırken elde edilen yanlışlar ortadan kalkmış olur. Tekrar bu raporlar işletmelerin üt idaresine malumatlar aktararak sağlıklı kararlar almalarına imkan sağlar. Sistem işçi takibiyle diplin ve çağdaşlık getirerek, işçi maliyetlerini, çalışma saatlerini, denetim eden işletme daha tesirli bir konuma sahip olur. İnternet üzerinden bu haberlere rahatlıkla ulaşılır.

Tüm bu süreçler PDKS yazılımı ve donanımı ile gerçekleşir. PDKS yazılımının en değerli özelliği farklı ve karmaşık çalışma koşullarına sahip olan firmalara çok rahat bir halde koordinasyon sağlanılması ve kullandığı MS- SOL done tabanı sayesinde emniyetli bir biçimde çalışmasıdır. Bilindiği üzere sistem iki kısımdan oluşmaktadır. 1. kısımda donanım bölge alırken 2. ve son kısımda yazılım mahal alır. Artık bu iki kısım hakkında haberlendirme yapalım. PDKS Nedir donanım kısmında parmak izi yahut kartlı okuyucular üzere donanımsal cihazlar çalışanın data girişinin alındığı donanımsal cihazları içerir. Yazılım kısmında ise firmaların kendi iş ve çalışma yapılarına ait hazırlanan muhasebe programlarıyla koordinasyonlu ve PDKS sistemine irtibat kurulan bilgisayar programına verilen isim yazılım kısmını oluşturur. PDKS Nedir çalışma yaşamındafabrika, işletme vb kurumlara imkanlar sağlayan sistemin kendisidir.

Bu sistem ile çalışanlar denetim altına alınarak giriş ve çıkış süreçleri sağlıklı bir metot üzerinden gerçekleştirilir. Böylelikle işletme ve çalışanların mağdur olmalarının önüne de geçilmiş olur. İşletmeler için büyük bir talih oluşturan PDKS verimliliğin anahtarı rolünü üstlenir. Bu roldeki en büyük sorumluluk PDKS sistemini oluşturan donanım ve yazılımın içeriğine aittir. Bu içerik sayesinde çalışma hayatına adım atan tüm işletme ve işçilerin malumatları kayıt altına alınır. Her iki tarafında mağduriyetine son verilerek huzurlu bir halde iş istihdamını devam ettirmelerine imkan sağlanır.

2021-03-01T11:55:31+03:00