Bakıcıyı İzlemek İçin Güvenlik Kamera Kurmak Yasal mı?

Bakıcıyı İzlemek İçin Güvenlik Kamera Kurmak Yasal mı?

Türkiye’de eviniz’deki hizmetçiyi izlemek için güvenlik kamera kurmak yasal mı?” Sorusu her geçen gün daha da sorulmaya devam ediyor. Kaynaklar arasında, çocukların refahı ve güvenliğinden endişe duyan ebeveynler ve veliler bulunmaktadır. Ev, gayri resmi olarak “hizmetçi” olarak bilinen, aynı zamanda özgürlükleri ve gizliliklerine uyma konusunda cevaplar almaya yardımcı olmaya çalışacağız.

Güvenlik Kamerası

Modern yaşam tarzı büyük ölçüde değişti. Hayat bir etkinlik sesi haline geldi. Ebeveynler olarak vaktimiz olmadığı için, bir ev yardımının hizmetini aramak için ideal buluyoruz, dadı ya da hizmetçi seviyorsanız.Bu, pek çok ebeveynin endişelenmesine veya gözü arkasında kalmış olabilir. Örneğin, çocuklar evlerinden kayboldu. Çocuğun davranışları da daha kötüye gitti. Bazı durumlarda çocuklar açıklanamayan yaralanmalar geçirdi. Bu nedenler ve daha pek çoğu, ebeveynlerin ve velilerin evde güvenlik kameraları kurmasına neden olmuştur.

Güvenlik Kamerası Kurulumu Yasal Mı?

Evde Güvenlik Kamerası kurulumunun yasallığını ele almak her zaman zor bir konudur. Bu dokunduğu hassas yönlere dayanır. İlk olarak, mahremiyet ve hareket özgürlüğü hakkından bahsediyoruz. Bu hizmetçi veya ev yardımı için geçerli olacaktır. İkincisi, aynı zamanda çocukların refahını ve korunmasını da ele alıyoruz. Üçüncüsü, ebeveynler ve veliler de çocuklarına koruma sağlamak için anayasaya tabidir. Son olarak, katılan tüm taraflar da aynı anayasa kapsamındadır. Konunun yasallığı ayrıca anayasalarına göre bölgeden bölgeye değişecektir.

Türkiye’de Güvenlik Kamera Kurmanın Hukuki Perspektifi

Türkiye’de bir eve bir Güvenlik kamerası kurmanın yasal olup olmadığını soruyorsanız, cevabınız EVET. Bir ebeveyni, evini veya çocuklarını korumasına yardımcı olacak herhangi bir araç veya gereç kullanmasına izin verilir. Ek olarak, araçların kurulumu hayatı ve güvenliği artıracaksa, bunu yapmaktadır. Ancak, Güvenlik kameraların kurulumu hiçbir şekilde başkalarının haklarına veya özgürlüklerine müdahale etmemelidir. Bizim durumumuzda, kameralar hizmetçinin mahremiyetini korumak için bunlara dikkat edilmeli. Bunu yapmak yasalara aykırı olacaktır. Bu nedenle, hizmetçinizin özel hayatına müdahale etmediğiniz sürece bir kamerayı her zaman eve takabilirsiniz.

2021-03-01T11:55:33+03:00