Arabaların Hacklenmesi Mümkün müdür?

Arabaların Hacklenmesi Mümkün müdür?

Bilgisayarların hayatımızın çok büyük bir kesimi haline geldiğini kabul etmeyen yoktur. Teknolojiden bahsetmemenin mümkün olmadığı bir çağda bilgisayarlar, birçok sürecin gerçekleştirilmesi için gereken en temel ögelerden biri haline geldi. Bilgisayarların tasarrufun artması ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile “Akıllı teknoloji” kavramı da hayatımıza girmiş oldu. Akıllı haneler, akıllı bileklikler, akıllı telefonlar ve daha sayamayacağımız yüzlerce farklı teknoloji eseri. Bilgisayar sistemlerinin araçlara dahil edilmesiyle de “Akıllı araçlar” ortaya çıktı.

Basit navigasyon sistemleri ile başlayan araçlarda bilgisayarlaşma devri, araç fonksiyonlarının denetimlerinin bilgisayar sistemleriyle düzenlenmesine kadar ilerledi. Son devirlerde ise kendi kendini sürebilen otonom araç çalışmalarını görmeye başladık. Daha evvel yalnızca sinemalarda gördüğümüz teknolojik gelişimleri hayatımızda gördükçe, tekrar birebir sinemalarda önümüze çıkan teknolojik kaza ve felaket sahnelerini de düşünmekten kendimizi alamıyoruz. Teknolojik araçları da göz önünde bulundurduğumuzda aklımıza şu soru geliyor; bu araçlar ne kadar inançlı ve beğenilmeyen niyetli hackerlar araçlarımıza müdahale edebilir mi?

Arabalar nasıl hacklenebilir?
Aslına bakarsanız bu sorunun yanıtı hem evet hem hayır. Paniğe taraf vermeden açıklamaya çalışalım. Bilgisayar sistemleri her vakit çok inançlı sistemler olmayabilir. Tabi ki bu durum bilgisayarlara güvenemeyeceğimiz manasına gelmez. Bu yüzden teknoloji firmaları, sattıkları eserleri yeni güncellemelerle daha adaptif hale getirerek güvenliklerinden emin olmaktadırlar.

Akıllı arabalar, bilgisayarlarının internete bağlanabilir hale gelmesi ve hücresel data ağlarını kullanmaya başlaması ile dış yerküreye daha açık hale geldiler. Bu da hacklenme tehlikesine daha açık olmalarına fırsat sağladı ve teknoloji firmaları bu bahiste çalışmalar yaparak kendi tahlillerini ürettiler.

Son vakitlerde gözümüze çarpan kendi kendini süren araçlar, birbiriyle haberleşen araçlar üzere akıllı taşıt teknolojileri, trafikte insan yanlışlarının sıfıra indirmek üzere tasarlanan yeni bir araç teknolojisinin eserleri. Yapılan çalışma ve araştırmalar sonucunda da epey başarılı oldukları görülüyor. Yalnız bu durumda meydana gelecek bir hack vakası yahut virüs sebepli bir kusurun büyük kazalara sebebiyet verebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Yani şunu söylemeliyiz ki, araç bilgisayarlarının hacklenmesi teknik olarak mümkün ve mümkün bir durum. Bu durumda araç kullanıcılarının araç bilgisayarlarının güncellemelerini dikkate almaları ve satıcılarla diyalog halinde bulunmaları nispeten değerli. Şayet aracınızda teknolojik bir geliştirme ve dışarıdan bağlanılabilir bir sistem edinmeye karar vermişseniz, sağlam firmalarla irtibat kurmanızı ve araç sistemlerinizin yazılımsal bakımlarını gerçekleştirdiğinizden emin olmanızı öneririz.

2021-03-01T11:55:29+03:00